Wśród codziennych zabiegów pielęgnacyjnych warto znaleźć chwilę czasu na szczotkowanie włosów. To dobra metoda na poprawę kondycji włosów i skóry głowy.
Szczotkowanie powinno wykonywać się w kierunku od szyi do czoła. Pobudzamy w ten sposób krążenie krwi w skórze głowy. Popularnie mówi się o dotlenieniu skóry. Według znawców tematu najlepsze wyniki daje szczotkowanie poranne. Szczotkując włosy rozprowadzamy, aż po same ich końce sebum wytwarzane przez gruczoły łojowe skóry. Daje to włosom naturalną ochronę przed wiatrem, słońcem i innymi czynnikami.
Szczotkowanie to także mechaniczne usuwanie starej keratyny i zanieczyszczeń, które osiadają na naszych włosach. Nie powinny obawiać się go osoby, których włosy mają skłonność do przetłuszczania się. Szczotka nie tylko rozprowadza wydzielane sebum, ale także usuwa jego nadmiar. Ważne jest też, by zachować cierpliwość w przyzwyczajaniu naszych włosów do regularnego szczotkowania.
Nie szczotkujmy włosów mokrych. Woda rozpulchnia je podnosząc ochronne łuski keratynowe, które osłaniają trzon włosa. Włosy stają się bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Podobnie działa na nie wysoka temperatura. Dlatego najlepiej, gdy osuszamy je ręcznikiem wyciskając z nich wodę. Zalecane jest pozostawienie ręcznika na głowie tak długo, aż woda sama wsiąknie. Nie trzemy mokrych włosów ręcznikiem. O ile to możliwe pozwólmy wyschnąć im w sposób naturalny. Do rozczesania wilgotnych włosów należy używać grzebienia z kości lub szylkretu o długich, szeroko rozstawionych zębach. Zdecydowanie odradzamy używanie grzebieni metalowych lub plastikowych. Ich powierzchnia, mimo, że pozornie gładka, z “punktu widzenia” włosa posiada mnóstwo nierówności i ostrych krawędzi. W czasie czesania te mikroskopijne niedoskonałości uszkadzają strukturę włosa powodując, że staje się on kruchy i łamliwy.
Szczotkowanie wykonujemy delikatnie ze świadomością, że jest to także zabieg relaksujący. Stres wywołuje skurcze naczyń krwionośnych i ogranicza dopływ substancji odżywczych do cebulek włosowych. Masaż i tak zwane młoteczkowanie polegające na opukiwaniu szczotką głowy relaksuje, rozluźnia, łagodzi napięcie nerwowe, pobudza krążenie krwi i rozgrzewa skórę. Chwile poświęcone tym zabiegom mogą wydobyć nas z psychicznego dołka. Szczotkując włosy porządkujemy swoje myśli.
O włosach
Nasze włosy są martwą, zrogowaciałą częścią włosa. Żywe są jedynie ich cebulki ukryte tuż pod powierzchnią skóry. Dopiero mikroskopowe zdjęcia włosa i przekroju skóry uzmysławiają nam jak skomplikowana jest budowa włosa i jak gęsta sieć naczyń włosowatych, limfatycznych i zakończeń nerwowych oplata każdy mieszek włosowy. Włosy poza niezaprzeczalną funkcją estetyczną odgrywają również pewną rolę w regulacji ciepłoty ciała. Niektórzy odważni wypróbowują tę funkcję włosów szczególnie w zimie, kiedy w mroźne dni paradują bez okrycia głowy, narażając je na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Dlatego, aby nasze włosy były piękne, gęste i lśniące niezbędne jest dostosowanie odpowiedniej szczotki i regularne jej używanie.
Jaka szczotka?
Szczotkowanie to masaż skóry głowy. Wywołuje poprawę jej ukrwienia i lepsze odżywienie cebulek włosowych. Bardzo istotny jest dobór szczotki. W tej mierze poglądy są zgodne – zalecane są szczotki z twardego drewna nawlekane naturalną szczeciną z dzika. Uzasadnienie takiego wyboru jest proste. Dla włosów, jak i dla szczeciny popularnie nazywanej włosiem podstawowym, budulcem jest keratyna. Nie ma zatem obawy, że włosie uszkodzi mechanicznie włosy. Do minimum ograniczone jest też zjawisko elektryzowania. Poszczególne pędle szczotki są formowane z kilku włosów o różnej długości tak, by jak najstaranniej rozczesywały włosy. Ważny jest także profil szczotki, która powinna być tak wymodelowana, by pasowała do kształtu głowy. Wielkość szczotki i gęstość nawleczenia należy dobrać do rodzaju swoich włosów.
Szukając kosmetyków, które przywrócą naszym włosom naturalny blask i sprężystość pamiętajmy jak ważna jest dla nich odpowiednia dieta i proste czynności pielęgnacyjne. Oczywiście nieporozumieniem byłoby traktowanie szczotkowania jako panaceum na kłopoty z włosami, tak jak błędem jest traktowanie tej metody jako mitycznej czy staroświeckiej. Szczotkowanie świetnie uzupełnia inne oryginalne techniki masowania i jest nieodłącznym elementem prawidłowej pielęgnacji i terapii w leczeniu chorób włosów.
Szczotkowanie kiedyś i dziś
Naszym prababkom od dzieciństwa wpajano zasadę, że muszą systematycznie szczotkować swoje loki. Minimum 50 ruchów szczotki począwszy od skóry aż po same końce włosów! Był to spory wysiłek, gdyż normą były wówczas długie włosy. Efekty tych starań podziwiamy oglądając stare fotografie. Zachwyt budzi także kunszt dawnych rzemieślników, którzy wytwarzali szczotki i grzebienie. Współcześnie mimo, że nie brakuje entuzjastów długich włosów poglądy na temat techniki szczotkowania uległy pewnej ewolucji. Obecnie, gdy istnieją skutecznie czyszczące szampony, wystarczy kilka ruchów szczotką, by poprawić krążenie, usunąć martwe włosy, łupież i kurz. Nie oznacza to, że nie ma już zwolenników tradycyjnej metody. Są i dumnie obnoszą się ze swoimi starannie
Pielęgnacja szczotek z naturalnego włosia
Używając szczotki do włosów pamiętać należy o tym, że jej oprawka wykonana jest z drewna i zanurzanie w wodzie spowoduje jej zniszczenie.
Szczotkę należy regularnie wyczesywać za pomocą grzebienia z watą nasyconą spirytusem. Jest to najprostszy i bardzo skuteczny zabieg higieniczny.
Można też ostrożnie zanurzać w ciepłej wodzie z mydłem szczecinę szczotki cały czas pamiętając o tym by nie zamoczyć oprawki.